Bariery techniczne - to bariery, które utrudniają lub uniemożliwiają osobie niepełnosprawnej usprawnianie, funkcjonowanie społeczne. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie tej osoby w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie w życiu codziennym. Przez bariery techniczne rozumie się przeszkody wynikające z braku zastosowania odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności przedmiotów lub urządzeń
O dofinansowanie ze środków Funduszu na likwidację barier technicznych mogą ubiegać się osoby fizyczne, w tym małoletnie, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
- posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, w przypadku dzieci orzeczenie o niepełnosprawności,
- mają trudności w związku z rodzajem i stopniem niepełnosprawności, z wykonywaniem podstawowych czynności życia codziennego,
- likwidacja barier technicznych umożliwi lub w stopniu znacznym ułatwi wykonywanie podstawowych czynności,
- Złożą kompletny wniosek o dofinansowanie.
- Średni miesięczny dochód osoby wnioskującej, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty;
- 50% przeciętnego wynagrodzenia, na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Wysokość dofinansowania wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do kwoty 12 000,00 zł dla jednego wnioskodawcy.
Dofinansowaniem ze środków Funduszu może być objęty zakup urządzeń w zakresie likwidacji barier w technicznych dla osób z dysfunkcją narządu ruchu poruszających się na wózku inwalidzkim lub kulach, balkoniku oraz dysfunkcją wzroku: np.
- Zakup krzesełka, taboretu, siedziska prysznicowego.
- Zakup leżaka kąpielowego.
- Zakup krzesła toaletowego.
- Zakup podnośnika transportowego, ściennego.
- Zakup platformy schodowej.
- Zakup i montaż uchwytów w pomieszczeniach higieniczno – sanitarnych.
- Zakup Roweru trójkołowego.
- Zakup uchwytów ściennych, podłogowych.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach dofinansowaniem ze środków PFRON może być objęty zakup innych przedmiotów i urządzeń z zakresu likwidacji barier technicznych niewymienionych w katalogu zgodnie z zleceniem lekarza specjalisty.
Ostateczną decyzję o przyznanym dofinansowaniu podejmuje Komisja z uwzględnieniem posiadanych na ten cel środków PFRON.
Dofinansowanie na likwidację barier technicznych może być udzielone raz na trzy lata.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2021 poz. 573, z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. 2015 poz. 926, z późn. zm.)