Celem wsparcia jest dofinansowanie i zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w obszarze sportu, kultury, rekreacji i turystyki.
Dofinansowanie nie obejmuje kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Kto może skorzystać:
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej,
jeżeli:
- prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku,
- udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania,
- udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków PFRON.
W przypadku:
- podmiotów prowadzących działalność gospodarczą:
- zaświadczenia o pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy oraz dwa poprzedzające go lata kalendarzowe albo oświadczenie o nieskorzystaniu z pomocy de minimis w tym okresie,
- informacje o każdej pomocy innej niż de minimis, jaką otrzymał w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą oraz na dany projekt inwestycyjny, z którym jest związana pomoc de minimis.
- pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej:
- potwierdzoną kopię decyzji w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej,
- informację o wysokości oraz sposobie wykorzystania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych za okres trzech miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
- zaświadczenia o pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy oraz dwa poprzedzające go lata kalendarzowe albo oświadczenie o nieskorzystaniu z pomocy de minimis w tym okresie,
- informacje o każdej pomocy innej niż de minimis, jaką otrzymał w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą oraz na dany projekt inwestycyjny, z którym jest związana pomoc de minimis.
Zasady przyznawania dofinansowania
- Z uwagi na znaczne niedobory środków finansowych Funduszu w roku 2022 w stosunku do istniejących potrzeb w zakresie dofinansowania dla osób niepełnosprawnych sportu, kultury, turystki i rekreacji Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wlkp., obniża wysokość możliwego dofinansowania do 35 % dla jednego wnioskodawcy.
- Wysokość dofinansowania wynosi do 35% kosztów pod warunkiem posiadania przez wnioskodawcę pozostałych 65% środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł.
- Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie
- Podstawą dofinansowania organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki ze środków Funduszu stanowi umowa zawarta przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wlkp. działającego z upoważnienia Starosty Gorzowskiego z wnioskodawcą.
- Umowy na w/w dofinansowanie zawierane będą w okresie roku budżetowego,
w którym uchwalono środki na powyższe dofinansowanie zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Gorzowskiego w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Funduszu. - Zakres rzeczowy i finansowy imprezy określa kosztorys.
- Wnioskodawca powinien jednoznacznie określić, które pozycje kosztorysu mają być sfinansowane ze środków Funduszu.
- Przekroczenie kosztów ponad wysokość określoną w uznanym kosztorysie, także w przypadkach, gdy dla prawidłowej realizacji imprezy niezbędne było wykonanie dodatkowych usług czy zakupu materiałów lub urządzeń, wnioskodawca pokrywa ze środków własnych.
- Wnioskodawca zobowiązany jest do powiadomienia Centrum w formie pisemnej, o każdej zmianie mającej wpływ na termin lub zakres realizacji jego zobowiązań, w terminie 7 dni od zaistnienia zdarzenia (po podpisaniu umowy).Po podpisaniu umowy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wlkp. wszelkie zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Dopuszcza się zmiany terminu i miejsca realizacji przedsięwzięcia, celu przedsięwzięcia, programu i kosztorysu również przed podpisaniem umowy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wlkp. Wszelkie zmiany wymagają formy pisemnej oraz podania argumentów uzasadniających zmiany.
- Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania środków podejmuje Centrum.
- O przyznaniu bądź odmowie przyznania środków Centrum powiadamia pisemnie wnioskodawcę. Od decyzji Centrum nie przysługuje odwołanie.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2021 poz. 573, z późn. zm.)
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. 2015 poz. 926)